Paieška

Paieška


*alt_site_homepage_image*
lt
*gestu_kalba* Easy to read

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba „Didžiosios akcijos“ minėjime

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Gerbiamieji,

šiandien esame tie, kurie gali kalbėti.

Lenkiame galvas prisimindami tūkstančius Lietuvos žydų – mūsų bendrapiliečių – kurie prieš 80 metų buvo žiauriai nutildyti šioje vietoje.

Prisimename kiekvieną, kurio likimą nulėmė neapykantos ideologija ir blogio režimas. Gedime gausios bendruomenės, kuri kūrė mūsų Valstybę ir daug prisidėjo prie Lietuvos ir pasaulio istorijos, bet buvo sunaikinta vos per kelias trumpas istorijos akimirkas.

Minėdami tragiškas „Didžiosios akcijos“ pasekmes, simboliniu atminties keliu sujungiame šimtus Lietuvos vietovių, per kurias driekiasi kruvina skausmo istorijos žymė.

Būdami čia, geriau suvokiame katastrofą, kurios tikrojo masto niekada neišmatuosime. Katastrofos, kuri negailestingai pasiglemžė Lietuvos žydų gyvenimus daugybėje mūsų šalies miestų bei miestelių.

Mums tenka pareiga kartoti sau ir pasauliui, kad Šoa – mūsų visų Katastrofa – galėjo įvykti tik paniekinus esmines – žmogiškumo ir atjautos – vertybes. Kartoti ne tik todėl, kad paremtume tuos, kurie jau negali apginti savęs ir savo žmogiškumo. Kartoti, kad galėtume užkirsti kelią bet kokiam abejingumui, prisitaikėliškumui ir pražūtingai nemeilei Žmogui.

Mūsų gyvojoje atmintyje turi būti vietos tiems, kurie, nepaklydę net tamsiausią valandą, mums paliko neblėstančią drąsos ir kilnumo pamoką, kaip ir tiems, kurie, net išgyvenę žudynių siaubus, sugebėjo visą gyvenimą skleisti meilės artimui žinią.

Tarp tūkstančių Lietuvos žmonių, kurie viskuo rizikavo, gelbėdami Holokausto aukas, buvo Stefanija Ladigienė – pedagogė, aktyvi visuomenės veikėja, pirmoji tarpukariu leisto žurnalo „Moteris“ redaktorė, viena pirmųjų moterų, išrinktų į Seimą.

Karo metais būtent Stefanija Ladigienė priglaudė ir apsaugojo „Didžiąją akciją“ išgyvenusią mergaitę – Ireną Veisaitę, kuri vėliau tapo žymia literatūrologe, teatro kritike, aktyvia visuomenės veikėja.

Šviesaus atminimo profesorė Irena Veisaitė savo gyvenimu liudijo ne tik tai, ką išsaugojome, bet ir ką mes visi praradome per Holokaustą. Ji mums priminė, kiek daug išmintingos, drąsios, kilnios, tolerantiškos ir savitarpio pasitikėjimu grįstos Lietuvos netekome.

Mielieji,

šiandien mes esame tie, kurie privalo kalbėti. Kalbėti garsiai ir aiškiai. Kalbėti už tuos, kurie savo balso neteko ir niekada nebeatgaus. Kalbėti už tuos, kuriems paramos ir užtarimo reikės ateityje.

Irena Veisaitė yra sakiusi, jog, norint nužudyti 1000 žmonių, tereikia dviejų kareivių su automatais, o tam, kad būtų išgelbėtas vienas žmogus, reikia daugelio žmonių nepaprastos drąsos ir pasiaukojimo.

Linkiu mums būti daugeliu – dėl tų vienintelių. Tegul žmogiškumas ir atjauta visada mus lydi, ir tegul Katastrofa daugiau niekada nepasikartoja!

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Informacija atnaujinta 2021.10.28 15:16

Paskutinės naujienos

2021 m. lapkričio 29 d.
Gerbiami ceremonijos dalyviai, sveikinu Jus visus pirmosios Chanukos žvakės uždegimo proga.
Plačiau
2021 m. lapkričio 23 d.
Gerbiami kariai, Mieli Lietuvos žmonės, sveikinu visus su Lietuvos kariuomenės diena! Ji mums kasmet primena apie didelių pavojų ir sunkių apsisprendimų, bet taip pat ir apie brangių pergalių laikotarpį.
Plačiau
2021 m. lapkričio 23 d.
Gerbiami Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto bendruomenės nariai, sveikinu Jus visus garbingo 240-ojo jubiliejaus proga. Medicinos fakulteto įkūrimo istorija neatsiejama nuo reikšmingų visuomeninių ir kultūrinių permainų XVIII amžiaus pabaigos...
Plačiau
2021 m. lapkričio 18 d.
Gerbiami Lietuvos kariai, Mieli iškilmių dalyviai, man nepaprastai malonu šiandien pasveikinti Garbės sargybos kuopą, visus jos esamus ir buvusius karius, su garbingu 30 metų jubiliejumi.
Plačiau
2021 m. lapkričio 10 d.
Gerbiami mokslininkai, Mieli renginio dalyviai, džiaugiuosi, kad po ilgesnės pertraukos vėl galime apdovanoti ir pagerbti geriausių disertacijų autorius. Ypač malonu, kad šiandien su mumis salėje ne tik 2020-ųjų, bet ir 2019 metų laureatai, kuriems...
Plačiau
2021 m. spalio 28 d.
Gerbiamieji, sveikinu Jus susirinkusius į diskusiją, skirtą Lietuvos ir Rusijos diplomatinių santykių 30-mečiui paminėti. Galvodami apie į šį laikotarpį, neišvengiamai susiduriame su dviem skirtingais požiūrio kampais. Pirmiausia, tai yra proga...
Plačiau
2021 m. spalio 25 d.
Gerbiami diskusijos dalyviai, sveikinu Jus visus su Konstitucijos diena! Jau tampa gražia tradicija spalio 25 dieną Prezidentūroje paminėti diskusija aktualiausiais Lietuvos konstitucinės teisės klausimais. Šis susitikimas skirtas mūsų Konstitucijos...
Plačiau
2021 m. spalio 20 d.
Jūsų Ekscelencija Lenkijos Respublikos Prezidente, Garbūs svečiai, Ponai ir ponios, man labai malonu kreiptis į Jus šiandien, kai minime „Abiejų Tautų tarpusavio įžado“ metines.
Plačiau
2021 m. spalio 19 d.
Jūsų Ekscelencija Lenkijos Respublikos Prezidente, Gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiami Seimo nariai, garbūs svečiai, man nepaprastai malonu dalyvauti „Abiejų Tautų tarpusavio įžado“ sukakties minėjime. Susirinkę šiandien, mes pratęsiame ir simboliškai...
Plačiau
2021 m. spalio 11 d.
Jūsų magnificencija Vilniaus universiteto rektoriau, Gerbiamas Teisės fakulteto dekane, Gerbiami profesoriai, dėstytojai, studentai, Garbūs šventės dalyviai, man nepaprastai malonu kartu su Jumis dalyvauti Vilniaus universiteto Teisės fakulteto jubiliejaus...
Plačiau